|
Piątek, 18.05.2012
Alicji, Edwina |
Ostatnia edycja badania syndykatowego została przeprowadzona pod koniec roku 2009 metodą zestandardowanych indywidualnych wyników kwestionariuszowych przez firmę Indicator we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości. Badanie przeprowadzono na próbie 500 firm, na którą składa się próba losowa firm z listy "500" według rankingu "Polityki" i próba losowa firm dużych (obroty powyżej 30 mln PLN) spoza tej listy. Poza raportem standardowym, oferowany jest również raport zindywidualizowany, opracowany z uwzględnieniem potrzeb i pozycji banku-klienta. Dostępne są również analogiczne dane i raporty z badań w latach wcześniejszych. Kolejna edycja przewidziana jest w IV kwartale 2010r.
poprzednia nazwa: Zapotrzebowanie małych i średnich przedsiębiorstw na usługi poszczególnych banków.
XII edycja badania syndykatowego została przeprowadzona w I kwartale 2010 roku metodą zestandaryzowanych indywidualnych wywiadów kwestionariuszowych przez firmę INDICATOR we współpracy z Warszawski Instytutem Bankowości. Zrealizowano łącznie 1202 wywiadów, z przedstawicielami małych przedsiębiorstw (o obrotach do 3,6 mln PLN rocznie) oraz średnich przedsiębiorstw (o obrotach powyżej 3,6 mln do 30 mln PLN rocznie).
WYNIKI:
Środki własne są głównym źródłem finansowania działalności zarówno małych jak i średnich firm. Z takiej formy finansowania korzysta aż 87% małych i jeszcze więcej, bo 89% średnich przedsiębiorstw. Przedstawiciele małych i średnich firm przyznają, że znaczącą rolę w sposobie finansowania przedsiębiorstw odgrywają również wszelkiego rodzaju kredyty zaciągane w polskiej walucie. Aż 65% średniej wielkości firm i ponad połowa spośród małych przedsiębiorstw przyznaje, że korzysta z kredytów złotówkowych. Warto także odnotować, że ponad jedna trzecia wszystkich małych firm korzysta z pożyczek rodzinnych przy finansowaniu swojej działalności. Na pewno wpływ na taki stan rzeczy ma charakter małych przedsiębiorstw - w dużej części są to osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. Wyniki badania prezentowane są w postaci oddzielnych raportów dla sektora małych oraz średnich firm. Raporty zawierają następujące zagadnienia: Źródła finansowania działalności MAŁYCH FIRM (o obrotach do 3,6 mln PLN rocznie) N=607
Źródła finansowania działalności ŚREDNICH FIRM (o obrotach powyżej 3,6 mln do 30 mln PLN rocznie) N=595
Badania realizowane we współpracy z:
Słowa kluczowe: badania, MSP, ocena oferty bankowej, indicator
|
|
Doradzamy szkolenia:
Zarządzanie ryzykiem
Doradztwo finansowe
Controlling i rachunkowość
Produkty finansowe
Prawne
Audyt wewnętrzny
Strategia i rozwój



















wszystkie

