
Dwa dni pełne inspiracji, wiedzy i wyjątkowych doświadczeń – finaliści Europejskiego Quizu Finansowego z wizytą studyjną w Warszawie
17 czerwca, 2025
Mija rok od przyjęcia Krajowej Strategii Edukacji Finansowej – co dalej?
25 czerwca, 2025Rada Edukacji Finansowej nagrodziła najlepsze inicjatywy – wyróżnienie specjalne dla „Roku Edukacji Ekonomicznej 2024”


Rada Edukacji Finansowej po raz piąty uhonorowała najbardziej wartościowe projekty rozwijające wiedzę i kompetencje finansowe Polaków. W gronie laureatów wyróżnienia Rady Edukacji Finansowej (REF) za 2024 rok znalazły się dwie ogólnopolskie inicjatywy, w które zaangażowany jest Warszawski Instytut Bankowości: Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 oraz projekt EduAkcja. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w Ministerstwie Finansów, a nagrody z rąk Przewodniczącego REF prof. Dariusza Adamskiego odebrali przedstawiciele instytucji zaangażowanych w inicjatywy oraz Senatorowie.
Rok Edukacji Ekonomicznej 2025 z wyróżnieniem specjalnym
REF przyznała wyróżnienie specjalne inicjatywie Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 (REE 2024). To wyjątkowa inicjatywa ustanowiona uchwałą Senatu RP. Stoi za nią sześć organizacji: Warszawski Instytut Bankowości, Fundacja GPW, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Czepczyński Family Foundation, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, oraz Związek Harcerstwa Polskiego, a w komitetach honorowym i programowym znaleźli się m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, przedstawiciele najważniejszych instytucji publicznych, świata nauki, organizacji branżowych i biznesowych. 2024 rok był rokiem wyjątkowych pięciu setnych rocznic – reform gospodarczych Władysława Grabskiego, powstania polskiego złotego, utworzenia Banku Polskiego, utworzenia Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wydania książki Janusza Korczaka „Bankructwo Małego Dżeka”.
Rok Edukacji Ekonomicznej to szczególna forma docenienia poczynionych na przestrzeni ostatnich 100 lat wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie i przekazywanie tej jakże ważnej wiedzy, a także wyraźnym wsparciem dla inicjatyw podejmowanych obecnie zarówno przez instytucje publiczne, jak i podmioty sektora organizacji pozarządowych.
W ciągu 12 miesięcy w ramach obchodów REE 2024 w całym kraju zrealizowano ponad 500 różnych inicjatyw i wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 750 tys. osób, w tym ponad 100 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach i warsztatach nt. edukacji ekonomicznej. Idea REE 2024 była prezentowana w trakcie ponad 150 wydarzeń: kongresów, konferencji czy seminariów. Powstało ponad 20 analiz i badań m.in. dotyczących poziomu wiedzy i edukacji ekonomicznej Polaków. Działania były realizowane nie tylko na poziomie ogólnopolskim ale także regionalnym i lokalnym – to m.in. ponad 500 projektów edukacyjnych, wśród nich np. 16 regionalnych konferencji „Impulsy Edukacyjne” zorganizowane przy wsparciu Funduszu Edukacji Finansowej, 56 lokalnych i regionalnych wystaw, czy też liczne projekty organizowane przez samorządy, szkoły czy biblioteki. Dzięki tak szerokim działaniom oraz akcjom informacyjnym w mediach o inicjatywie REE 2024 dowiedziało się ok. 8 mln Polaków.
EduAkcja – pierwsze przygody z inwestowaniem
EduAkcja to ogólnopolski projekt edukacyjny realizowany od 2021 roku, którego celem jest popularyzowanie wiedzy ekonomicznej i zasad funkcjonowania rynków kapitałowych wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach projektu odbywają się m. in. lekcje online, spotkania z praktykami, konkursy. Do tej pory w czterech edycjach projektu udział wzięło blisko 80 000 uczestników.
Projekt opiera się na współpracy z wolontariuszami – praktykami rynku finansowego, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Partnerami projektu są Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych, Stowarzyszenie CFA Society Poland, FundacjaWarszawski Instytut Bankowości, Franklin Templeton Investments oraz Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.
REF po raz piąty doceniła wyjątkowe projekty edukacyjne
Od 2021 roku Rada Edukacji Finansowej co roku nagradza inicjatywy, które w szczególny sposób przyczyniają się do budowania kompetencji finansowych w społeczeństwie. Przyznane wyróżnienia to wyraz uznania dla skutecznych i zaangażowanych działań edukacyjnych prowadzonych z myślą o różnych grupach społecznych – zwłaszcza dzieciach i młodzieży.
Za 2024 rok wyróżnienia otrzymały także inicjatywy „Zadbana Przyszłość” oraz „Tropem Ekonomixa – edukacja ekonomiczna dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników”
Zachęcamy do obejrzenia albumu REE 2024, w którym podsumowaliśmy realizowane działania.